top of page
Zdjęcie autoraMaria Majerowska

Drabinka agresji. Dlaczego psy wykazują zachowania agresywne?



Drabina agresji to graficzne przedstawienie wszystkich sygnałów, które prezentuje pies podczas gdy czuje się zagrożony, niepewny lub chce odejść z jakiejś sytuacji. Na samym dole drabiny znajdują się najlżejsze sygnały, czyli tzw. sygnały uspokajające. Są to pierwsze komunikaty, jakie wysyła pies, gdy coś jest nie tak. Jeżeli nie zadziałają, to przechodzi do coraz mocniejszych, aż finalnie dochodzi do samej góry drabinki, czyli do szczekania, warczenia, gryzienia. Są to już najsilniejsze sygnały jakie może wysłać pies i świadczą o bardzo dużym stresie.

Reagowanie na sygnały, które wysyła do nas pies to najlepsze wsparcie jakie możemy mu okazać. Wiele psów zachowuje się agresywnie, ponieważ komunikaty przez nie wysyłane są niezauważane przez ich Opiekunów, ale także Opiekunów innych psów i nawet przez inne psy. Nic więc dziwnego, że przechodzą od razu do sygnałów agresywnych, skoro tylko takie są respektowane przez otoczenie.


Takie zachowania nie są złe - są jedynie sygnałem, czego nasz pies w danym momencie potrzebuje.


Dodatkowo, rozumiejąc je jesteśmy w stanie poprawnie odczytać jaki jest stan emocjonalny naszego psa, wiemy kiedy potrzebuje wsparcia i przede wszystkim umiemy zauważyć problem odpowiednio wcześnie.


Pies swojej komunikacji nigdy nie zaczyna od najsilniejszych sygnałów. Dochodzi do nich stopniowo, w momencie, w którym słabsze sygnały, takie jak np. odwracanie głowy, zatrzymywanie się, czy skradanie nie są przez nas zauważane. Im częściej zdarza się tak, że delikatne sygnały nie są zauważane, tym szybciej pies uczy się, że bardziej opłaca się od razu przechodzić do ataku. Szczególnie, że zazwyczaj w tym momencie jest natychmiast zabierany z trudnej dla niego sytuacji. Przynosi mu to ulgę, a więc zaczyna to zachowanie powtarzać. W ten właśnie sposób ludzie sami uczą swojego psa nie ostrzegać przed atakiem.


A więc uważna obserwacja, rozumienie sygnałów i odpowiednia reakcja są kluczem do tego, aby psiak czuł się spokojny i aby wiedział, że ma inne możliwości poradzenia sobie z problemem niż atak.


26 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page