PIES NO STRESS
Konsultacja behawioralna
Konsultacja behawioralna będzie opcją dla Ciebie, jeżeli Twój pies przejawia zachowania problematyczne w codziennym życiu.
-
Nad jakimi problemami możemy popracować?
-
reaktywność i nadpobudliwość
-
ciągnięcie na smyczy
-
lęk np. przed psami lub ludźmi, zabiegami medycznymi, jazdą samochodem, kąpielą, fajerwerkami/burzą
-
załatwianie się w domu
-
obrona zasobów
-
niszczenie rzeczy w domu
-
wiele innych, w zależności od konkretnych potrzeb psa
-
Jak przebiega konsultacja?
W zależności od problemu nad jakim będziemy pracować konsultacja odbywa się w domu u klienta lub w przestrzeni miejskiej.
Czas trwania konsultacji to ok. 2h. Na początku konsultacji przeprowadzam wywiad podczas którego dokładnie wypytam Was o szczegóły dotyczące tego jak np. wygląda typowy dzień psa, jakie są jego aktywności, jaki jest jego stan zdrowia i wiele innych rzeczy, które pomogą mi w ocenie i znalezieniu rozwiązania problemu. Będę też obserwować psa i jego zachowanie. Jeżeli będzie taka potrzeba wybierzemy się na wspólny spacer.
Na podstawie zebranych informacji przedstawię Wam wstępną ocenę problemu, wytłumaczę dlaczego pies zachowuje się w konkretny sposób i omówię z Wami wstępny plan pracy, pokażę co robić oraz w jaki sposób, a także wytłumaczę jak konkretne działania wpłyną na poprawę stanu emocjonalnego psa, a co za tym idzie na poprawę zachowania.
Cena pojedynczego spotkania: 250 zł
Koszt spotkań kontynuacyjnych: 200 zł
Pakiet konsultacja behawioralna + spotkanie monitorujące: 400 zł
Pakiet 4 spotkań raz w tygodniu: 750 zł
Miejsce spotkania: w zależności od potrzeby może to być w domu u klienta lub w przestrzeni miejskiej na terenie Warszawy
Na czym polega mój sposób pracy z psami przejawiającymi zachowania problemowe?
Największą uwagę przykładam do tego jakie emocje odczuwa pies, bo to właśnie one są przyczyną występowania konkretnych zachowań. Jeżeli uda nam się zmienić emocje psa, zmieni się też jego zachowanie. Skupianie się wyłącznie na wyeliminowaniu niepożądanego zachowania sprawia, że nasza praca nie będzie przynosiła oczekiwanych efektów.
Dla przykładu możemy użyć częstego problemu jakim jest ciągnięcie na smyczy. Jeżeli spróbujemy dojść do tego jakie emocje mogą dane zachowanie powodować może okazać się, że jest to np. ekscytacja (bo idziemy w kierunku ulubionego parku), lub lęk (bo idziemy wzdłuż ruchliwej ulicy). Wiedząc to, że w przypadku naszego psa ciągnięcie spowodowane jest lękiem przed przejeżdżającymi samochodami, pracę należy zacząć od zmniejszenia niepokoju jaki odczuwa pies, oraz zbudowania u niego zaufania, że widzimy i rozumiemy jego problem (np. wiemy, że się boi więc wybieramy takie trasy spacerowe żeby uniknąć przechodzenia koło strasznej ulicy - przynajmniej na początku terapii). Zmniejszenie niepokoju, oraz pokazanie psu strategii radzenia sobie z lękiem takich jak możliwość odejścia w drugą stronę stopniowo przełoży nam się na to, że pies nie będzie odczuwał potrzeby jak najszybszego przejścia odcinka drogi, który go stresuje, a w efekcie zniknie nam ciągnięcie smyczy.
Dlaczego nie warto iść na skróty i nauczyć psa np. chodzenia przy nodze ignorując jego emocje? Nie będzie to efektywne ponieważ pies dalej będzie odczuwał lęk i stres, nawet jeżeli będzie szedł "grzecznie" bez ciągnięcia smyczy. Takie działanie nie nauczy go w jaki sposób radzić sobie z problemem i nie zbuduje zaufanie, że opiekun potrafi odczytać jego potrzeby. Powoduje to, że nasz pies może stać się w pewnym momencie tykającą bombą pełną niepokoju, nie będzie umiał poradzić sobie z emocjami, co w dalszym etapie może spowodować np. rzucanie się za samochodami lub agresję w stosunku do ludzi lub innych psów.
Praca z uwzględnieniem emocji może zajmować więcej czasu ale jej efekty są bardziej trwałe, ponieważ pies dostaje od nas narzędzia do radzenia sobie w trudnych dla niego sytuacjach.